Schakers by Jan Timman

Schakers by Jan Timman

Author:Jan Timman [Timman, Jan]
Language: nld
Format: epub
Tags: Non-Fictie, Sport, Schaken
ISBN: 9023467507
Publisher: Bezige Bij b.v., Uitgeverij De
Published: 2011-12-31T23:00:00+00:00


Nu wachtte de grootste uitdaging: de wk-match tegen Spasski. Voor het eerst sinds de tijden van Aljechin en Capablanca was er een substantieel prijzenfonds. Belgrado bracht het hoogste bod uit: 152.000 dollar. De match ging echter naar Reykjavik, hoewel de IJslanders 27.000 dollar minder hadden geboden. Dat kwam vooral doordat de Sovjetautoriteiten een sterke voorkeur voor Reykjavik hadden. Ze oefenden zware druk uit op de fide; ditmaal lieten ze zich niet afschepen met de oplossing om de keuze door loting te bepalen.

Fischer weigerde naar IJsland af te reizen. Het was een tijd vol spanning voor alle betrokkenen. Achteraf kun je vaststellen dat iedere schaakprofessional er baat bij had dat Fischer zich destijds zo vasthoudend, zelfs halsstarrig opstelde.

Door een onverwachte gebeurtenis werd het prijzenfonds verdubbeld. De Engelse bankier Jim Slater voegde 125.000 dollar toe aan het prijzenfonds. Daarna ging Fischer overstag.

Het betekende niet dat de match zonder strubbelingen verliep. Fischer verloor de eerste partij na een bizarre zet in een remisestelling. Tijdens de partij had hij scherp geprotesteerd tegen de camera’s die stonden opgesteld om te registreren wat achter het bord gebeurde. Voor de tweede partij kwam hij niet opdagen.

Na Palma de Mallorca was aan Larry Evans, die enige tijd Amerika’s sterkste grootmeester was geweest, gevraagd of Fischer wereldkampioen zou worden. Evans kende Fischer goed. In 1969 hadden ze samen My Sixty Memorable Games gemaakt. ‘Een kans van één op miljoen,’ had Evans geantwoord. Daarbij doelde hij niet op Fischers schaakkwaliteiten, maar op zijn grillige gedrag. Het zag ernaar uit dat Evans sombere voorspelling bewaarheid zou worden. Fischer had de zaak niet meer in eigen hand.

Spasski had van de Sovjetautoriteiten na de tweede partij, die dus niet plaatsvond, het bevel gekregen naar Moskou terug te keren: de match was in hun ogen afgelopen. Velen zouden in Spasski’s plaats dit bevel hebben opgevolgd. Maar Spasski bleef, waardoor de enorme druk die een wk-match op zich al met zich meebracht, verder werd vergroot: hij had het ongenoegen van de Sovjetautoriteiten gewekt en zo’n gewaagde stap bleef zelden zonder consequenties.

De derde partij werd bij wijze van compromis in een kleine kamer van de Laugerdalshöll gespeeld. Spasski voelde zich zichtbaar ongemakkelijk en speelde beneden zijn normale niveau. Er is een foto van Fischer, die genomen is wanneer hij de speelzaal verlaat. Je ziet een duidelijke glimlach op zijn gezicht. Hij had reden om tevreden te zijn; nooit eerder had hij Spasski verslagen; nu was het gemakkelijk geweest.

In de daaropvolgende partijen werd Spasski’s lot bezegeld. Fischer speelde goed en was vooral efficiënt als het ging om het waarnemen van zijn kansen. In de vijfde en achtste partij won hij door blunders van zijn tegenstander.

Pas in de tweede helft van de match wist Spasski zich te herstellen. Een aantal remises van zeer hoog niveau was het resultaat. Fischer won met minder groot verschil dan het zich eerder deed aanzien.

Zelf was ik niet in Reykjavik aanwezig, om de eenvoudige reden dat ik daar geen tijd voor had. Ik ging een boek over de match schrijven en daarvoor had ik rust nodig.



Download



Copyright Disclaimer:
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites. Please contact the content providers to delete copyright contents if any and email us, we'll remove relevant links or contents immediately.